سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی :: معرفی استان

 

 

 

معرفی استان آذربایجان شرقی

   
   

استان آذربایجان شرقی بزرگترین و پرجمعیت‌ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران محسوب می‌شود. این استان در بین مدارهای ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۲۶ دقیقهٔ عرض شمالی و نصف‌النهارهای ۴۵ درجه و ۵۰ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۲۲ دقیقهٔ طول شرقی واقع شده‌است.

استان آذربایجان شرقی با مساحت ۴۵۴۹۱ کیلومتر مربع ، 2.8 درصد از مساحت كل كشور را تشكيل داده و از این جهت، یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می‌شود

آذربایجان شرقی در شمال به طول ۲۰۰ کیلومتر با جمهوری آذربایجان و به طول ۳۵ کیلومتر با ارمنستان مرز مشترک دارد که توسط رودخانهٔ مرزی ارس از آن‌ها جدا می‌شود. در حال حاضر، روابط تجاری، اقتصادی و ... با جمهوری آذربایجان از طریق پایانه‌های مرزی جلفا و خداآفرین و با ارمنستان از طریق پایانهٔ مرزی نوردوز انجام می‌پذیرد که در این میان، پایانهٔ مرزی جلفا از اهمیت استراتژیک خاصی برخوردار است.همچنین از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده‌است. ارتفاع عمومی استان از 160 تا 4811 متر متغیر است و از تغییرات اقلیمی متفاوتی برخوردار بوده و به طور کلی دارای آب و هوای سرد و کوهستانی بوده و کل محدودهٔ استان را کوه‌ها و ارتفاعات تشکیل داده‌اند. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه‌های ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است.

در سی سال گذشته سردترین مناطق شهرستان سراب و بستان آباد با حداقل 30- درجه سانتیگراد و گرم ترین مناطق شهرستان جلفا و میانه با 41+ درجه سانتیگراد به ثبت رسیده است .متوسط نزولات جوی 20ساله بر اساس آمارهای موجود در ایستگاههای سینوپتیک 285 میلی متر در نقاط مختلف استان در نوسان بوده است .

مرکز استان آذربایجان شرقی، کلان‌شهر تبریز است. از شهرهای مهم و اقماری این استان می‌توان به مراغه، مرند، میانه و اهر اشاره کرد.

استان آذربایجان شرقی بر اساس آمار سرشماری سال 1385، داراى ۱۹ شهرستان، 58 شهر، 43 بخش، 141دهستان و ۲۷۵۷ آبادى است كه مجموعا 3.603.456 نفر جمعيت را در خود جاى داده است. بيش از ۳/۱ اين جمعيت كه در روستاها ساكن هستند از خدمات مختلف سازمان جهاد كشاورزى استان به طور مستقيم استفاده مى كنند.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
   
 
 
   
   
   
   
 
   
 
سيستم ايميل جهاد کشاورزی